Home / Electric Actuators/Cylinders / EPCS-BS-60-500-12P-A-ST-M-H1-PLK-AA
minImg
EPCS-BS-60-500-12P-A-ST-M-H1-PLK-AA
Festo Corporation
Product No:
Manufacturer:
Festo Corporation
Description:
ELECTRIC CYLINDER UNIT
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for EPCS-BS-60-500-12P-A-ST-M-H1-PLK-AA.
EPCS-BS-60-500-12P-A-ST-M-H1-PLK-AA Latest news:#Specification#FAQ#Related Parts#Related Blog
Product Information
EPCS-BS-60-500-12P-A-ST-M-H1-PLK-AA Specification
Mfr Festo Corporation
Type Linear Actuator
Speed 8.66 in/s (220.0 mm/s)
Series EPCS
Package Bulk
Accuracy ±20µm
Features Integrated Controller
Duty Cycle 100%
Motor Type Stepper
Acceleration 5.00 m/s²
Construction Ball Screw
Feedback Type Absolute Encoder
Stroke Length 19.685" (500.00mm)
Product Status Active
Approval Agency -
Voltage - Rated 24VDC
Termination Style Wire Leads with Connector
Ingress Protection IP40
Load Force (Static) -
Gear Reduction Ratio -
Load Force (Dynamic) 84.30lbf (375.0N)
Operating Temperature 0°C ~ 50°C