EPCO-40-200-12.7P-ST-E
Festo Corporation
Product No:
EPCO-40-200-12.7P-ST-E
Manufacturer:
Festo Corporation
Description:
ELECTRIC CYLINDER
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for EPCO-40-200-12.7P-ST-E.
EPCO-40-200-12.7P-ST-E Latest news:#Specification#FAQ#Related Parts#Related Blog
Product Information
EPCO-40-200-12.7P-ST-E Specification
Mfr Festo Corporation
Type Linear Actuator
Speed 18.11 in/s (460.0 mm/s)
Series EPCO
Package Bulk
Accuracy ±20µm
Features -
Duty Cycle 100%
Motor Type Stepper
Acceleration 10.00 m/s²
Construction Ball Screw
Feedback Type Incremental Encoder
Stroke Length 7.874" (200.00mm)
Product Status Active
Approval Agency -
Voltage - Rated -
Termination Style Connector
Ingress Protection IP40
Load Force (Static) -
Gear Reduction Ratio -
Load Force (Dynamic) 56.20lbf (250.0N)
Operating Temperature 0°C ~ 50°C