Home / Motors - AC, DC / EMMB-AS-60-02-S30SB
minImg
EMMB-AS-60-02-S30SB
Festo Corporation
Product No:
EMMB-AS-60-02-S30SB
Manufacturer:
Festo Corporation
Description:
SERVO MOTOR
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for EMMB-AS-60-02-S30SB.
EMMB-AS-60-02-S30SB Latest news:#Specification#FAQ#Related Parts#Related Blog
Product Information
EMMB-AS-60-02-S30SB Specification
Mfr Festo Corporation
RPM 3000 RPM
Type DC Motor
Series EMMB
Weight -
Package Bulk
Features Brake
Function Servomotor
Motor Type -
Encoder Type Absolute
Power - Rated 200W
Product Status Active
Approval Agency cURus
Voltage - Rated 300VDC
Diameter - Shaft 0.551" (14.00mm)
Size / Dimension Square - 2.362" x 2.362" (60.00mm x 60.00mm)
Termination Style Cable with Connector
Gear Reduction Ratio -
Mounting Hole Spacing 2.756" (70.00mm)
Operating Temperature -15°C ~ 40°C
Length - Shaft and Bearing 1.181" (30.00mm)