EGSK-26-100-2P
Festo Corporation
Product No:
EGSK-26-100-2P
Manufacturer:
Festo Corporation
Description:
ELECTRICAL SLIDE
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for EGSK-26-100-2P.
EGSK-26-100-2P Latest news:#Specification#FAQ#Related Parts#Related Blog
Product Information
EGSK-26-100-2P Specification
Mfr Festo Corporation
Type Linear Axis (Without Motor)
Speed 11.02 in/s (280.0 mm/s)
Series Electric slide drive
Package Bulk
Accuracy ±10µm
Features -
Duty Cycle -
Motor Type -
Acceleration 10.00 m/s²
Construction Ball Screw
Feedback Type -
Stroke Length 3.937" (100.00mm)
Product Status Active
Approval Agency -
Voltage - Rated -
Termination Style Connector
Ingress Protection IP10
Load Force (Static) -
Gear Reduction Ratio -
Load Force (Dynamic) 26.08lbf (116.0N)
Operating Temperature 0°C ~ 40°C