Home / Electric Actuators/Cylinders / EGC-80-500-BS-10P-KF-0H-ML-GK
minImg
EGC-80-500-BS-10P-KF-0H-ML-GK
Festo Corporation
Product No:
EGC-80-500-BS-10P-KF-0H-ML-GK
Manufacturer:
Festo Corporation
Description:
SPINDLE AXIS
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for EGC-80-500-BS-10P-KF-0H-ML-GK.
EGC-80-500-BS-10P-KF-0H-ML-GK Latest news:#Specification#FAQ#Related Parts#Related Blog
Product Information
EGC-80-500-BS-10P-KF-0H-ML-GK Specification
Mfr Festo Corporation
Type Linear Actuator
Speed 29.53 in/s (750.0 mm/s)
Series EGC
Package Bulk
Accuracy ±20µm
Features -
Duty Cycle 100%
Motor Type Stepper
Acceleration 15.00 m/s²
Construction Ball Screw
Feedback Type -
Stroke Length 19.685" (500.00mm)
Product Status Active
Approval Agency -
Voltage - Rated -
Termination Style Connector
Ingress Protection IP40
Load Force (Static) -
Gear Reduction Ratio -
Load Force (Dynamic) 146.13lbf (650.0N)
Operating Temperature -10°C ~ 60°C