Home / Film Capacitors / EFDKA1AK106E134BH
minImg
EFDKA1AK106E134BH
Eaton - Electronics Division
Product No:
EFDKA1AK106E134BH
Description:
CAP FILM 10UF 10% 1000VDC RAD
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for EFDKA1AK106E134BH.
EFDKA1AK106E134BH Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
EFDKA1AK106E134BH Specification
Mfr Eaton - Electronics Division
Series EFDKA
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 10 µF
Termination PC Pins
Applications Automotive; DC Link, DC Filtering
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial - 4 Leads
Product Status Active
Size / Dimension 1.654" L x 0.787" W (42.00mm x 20.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Height - Seated (Max) 1.614" (41.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 13 mOhms