EFB1724SHG-F00
Delta Electronics
Product No:
EFB1724SHG-F00
Manufacturer:
Delta Electronics
Description:
FAN AXIAL 172X50.8MM 24VDC WIRE
In Stock : 9
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for EFB1724SHG-F00.
EFB1724SHG-F00 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
EFB1724SHG-F00 Specification
Mfr Delta Electronics
RPM 4300 RPM
Noise 59.0dB(A)
Width 50.80mm
Series EFB
Weight 1.9 lbs (861.8 g)
Package Bulk
Air Flow 325.0 CFM (9.10m³/min)
Fan Type Tubeaxial
Features Locked Rotor Protection, Speed Sensor (Tach)
Termination 3 Wire Leads
Bearing Type Ball
Power (Watts) 28.08 W
Voltage Range 12 ~ 28VDC
Product Status Active
Approval Agency CE, CSA, UL, VDE
Static Pressure 1.083 in H2O (269.8 Pa)
Voltage - Rated 24VDC
Lifetime @ Temp. 80000 Hrs @ 40°C
Material - Blade Plastic
Material - Frame Aluminum
Size / Dimension Round - 172mm Dia
Ingress Protection -
Base Product Number EFB1724
Current Rating (Amps) 1.17A
Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)