EDC105Z5R5C
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
EDC105Z5R5C
Description:
CAP 1F -20% +80% 5.5V T/H
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for EDC105Z5R5C.
EDC105Z5R5C Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
EDC105Z5R5C Specification
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Series EDC
Package Tray
Tolerance -20%, +80%
Capacitance 1 F
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 5.5 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 70°C
Size / Dimension 0.846" Dia (21.50mm)
Height - Seated (Max) 0.295" (7.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 30Ohm @ 1kHz