Home / Fixed Inductors / ECS-MPI4040R3-100-R
minImg
ECS-MPI4040R3-100-R
ECS Inc.
Product No:
ECS-MPI4040R3-100-R
Description:
FIXED IND 10UH 1.5A 255.6MOHM SM
In Stock : 10395
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for ECS-MPI4040R3-100-R.
ECS-MPI4040R3-100-R Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
ECS-MPI4040R3-100-R Specification
Mfr ECS Inc.
Type -
Series ECS-MPI4040
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 10 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.177" L x 0.161" W (4.50mm x 4.10mm)
DC Resistance (DCR) 255.6mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.5 A
Height - Seated (Max) 0.073" (1.85mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 3.8A
Inductance Frequency - Test 100 kHz