Home / Solenoids / DSOS-0416-102D
minImg
DSOS-0416-102D
Delta Electronics
Product No:
DSOS-0416-102D
Manufacturer:
Delta Electronics
Description:
SOLENOID PUSH INTERMITTENT 102V
In Stock : 254
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for DSOS-0416-102D.
DSOS-0416-102D Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
DSOS-0416-102D Specification
Mfr Delta Electronics
Type Open Frame (Push)
Series DSOS
Weight 0.013 lb (5.9 g)
Package Box
Duty Cycle Intermittent
Technology Electromechanical
Shaft Detail Round
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 346 W
Stroke Length 0.125" (3.18mm)
Bushing Thread -
Product Status Active
Voltage - Rated 102VDC
Diameter - Shaft 0.165" (4.19mm)
Size / Dimension -
Termination Style -
Base Product Number DSOS-0416
DC Resistance (DCR) 30Ohm