Home / Specialized / DS2400408000G
minImg
DS2400408000G
Amphenol Anytek
Product No:
DS2400408000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Description:
TERM BLK MIDDLE 4POS 25.0MM GRAY
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for DS2400408000G.
DS2400408000G Latest news:#Specification#FAQ#Related Parts#Related Blog
Product Information
DS2400408000G Specification
Mfr Amphenol Anytek
Type Middle
Length 1.382" (35.10mm)
Series DS
Package Bulk
Features Flange
Current - UL 10 A
Height (Max) 0.669" (17.00mm)
Voltage - UL 300 V
Current - IEC 18 A
Housing Color Gray
Mounting Type Direct Mount
Voltage - IEC 400 V
Product Status Active
Number of Levels 1
Stripping Length 9mm
Terminal - Width 25.0mm
Termination Style Spring Cage
Base Product Number DS24004
Number of Positions 4
Material - Insulation Thermoplastic
Operating Temperature -40°C ~ 115°C