DRP048V240W1BN
Delta Electronics
Product No:
DRP048V240W1BN
Manufacturer:
Delta Electronics
Description:
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 48V 240W
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for DRP048V240W1BN.
DRP048V240W1BN Latest news:#Specification#FAQ#Related Parts#Related Blog
Product Information
DRP048V240W1BN Specification
Mfr Delta Electronics
Series CliQ II (240W)
Package Bulk
Features Adjustable Output, IP20, Load Sharing, PFC, Universal Input
Efficiency 92%
Input Type AC
Applications ITE (Commercial)
Power (Watts) 240W
Product Status Active
Approval Agency CB Scheme, CE, CSA, EAC, EN, SIQ, UL
Standard Number 508; 50581; 55011; 55024; 55032; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3; 61000-6-2; 61204-3
Size / Dimension 4.89" L x 3.35" W x 4.76" H (124.1mm x 85.0mm x 121.0mm)
Number of Outputs 1
AC Voltage - Input 85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 48V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Output 6 -
Base Product Number DRP048
Voltage - Isolation 4 kV
Minimum Load Required -
Operating Temperature -25°C ~ 80°C (With Derating)
Current - Output (Max) 5A