DH401LBURB12
CIT Relay and Switch
Product No:
DH401LBURB12
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Description:
SWITCH PB SPST-NO/NC 2A 125VAC
In Stock : 10
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for DH401LBURB12.
DH401LBURB12 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
DH401LBURB12 Specification
Mfr CIT Relay and Switch
Type Anti-Vandal, Illuminated
Series DH40
Circuit DPST-NO/NC
Package Tray
Features -
Actuator Type Round, Button, Flush
Mounting Type Panel Mount, Front
Product Status Active
Electrical Life 50,000 Cycles
Mechanical Life 50,000 Cycles
Switch Function On-Off, Off-On
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Voltage Rating - AC 125 V
Voltage Rating - DC 24 V
Color - Actuator/Cap Blue
Current Rating (Amps) 2A (AC/DC)
Operating Temperature -25°C ~ 70°C
Panel Cutout Dimensions Circular - 40.00mm Dia
Illumination Type, Color LED, Blue/Red
Illumination Voltage (Nominal) 12 VDC
DH401LBURB12 Datasheet:
pdf.png
DH401LBURB12 FAQ
1. How to purchase DH401LBURB12 from Chipqry?
2. Do I need to register on Chipqry official website and send an inquiry for DH401LBURB12?
4. Are the price and inventory display of DH401LBURB12 accurate?
5. What payment methods does Chipqry accept?
Warm Reminder: Orders with certain payment methods may require handling fees.
6. What shipping method is used for the order?
7. What are the delivery guarantee and return conditions for DH401LBURB12?
9. What should I do if I do not receive technical support from DH401LBURB12 in time?
DH401LBURB12 Related Parts
AH1NAUX
AH1NAUX
RFQ
- - rohs.png SWITCH PB DPST-NO/NC 1A 125V 20/Tray
AH1NAYX
AH1NAYX
RFQ
- - rohs.png SWITCH PB DPST-NO/NC 1A 125V 19/Tray
AH1NAYXT
AH1NAYXT
- - - SWITCH PB DPST-NO/NC 1A 125V -/-
AH1NASXT
AH1NASXT
AH1NAUXT
AH1NAUXT
AH1NBBB12
AH1NBBB12
AH1NBBGN
AH1NBBGN
- - rohs.png SWITCH PB DPST-NO/NC 1A 125V -/-
AH1NBBBN
AH1NBBBN
- - rohs.png SWITCH PB DPST-NO/NC 1A 125V 40/Tray
AH1NBBR12
AH1NBBR12
AH1NBBR24
AH1NBBR24