DEV2V2P343H40LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
DEV2V2P343H40LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN D-SUB PLUG 2POS VERT SLDR
In Stock : 170
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for DEV2V2P343H40LF.
DEV2V2P343H40LF Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
DEV2V2P343H40LF Specification
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Color -
Series DW
Package Tray
Features Board Lock, Grounding Indents
Wire Gauge -
Termination Solder
Contact Form -
Contact Type Power
Mounting Type Through Hole
Connector Type Plug, Female Sockets and Male Pins
Contact Finish Gold
Flange Feature Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Number of Rows 1
Product Status Active
Voltage Rating 300V
Backset Spacing -
Connector Style D-Sub, Combo
Contact Material Brass
Ingress Protection -
Base Product Number DEV2V2
Dielectric Material Thermoplastic
Number of Positions 2 (Power)
Current Rating (Amps) 40A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C