DCCM100SSB
Cinch Connectivity Solutions
Product No:
DCCM100SSB
Description:
CONN MICRO-D RCPT 100POS PNL MNT
In Stock : 70
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for DCCM100SSB.
DCCM100SSB Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
DCCM100SSB Specification
Mfr Cinch Connectivity Solutions
Color -
Series Dura-Con™
Package Bulk
Features Shielded
Wire Gauge -
Termination Solder Cup
Contact Form Machined
Contact Type Signal
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Gold
Flange Feature -
Number of Rows 4
Product Status Active
Voltage Rating -
Backset Spacing -
Connector Style D-Type, Micro-D
Contact Material Copper Alloy
Ingress Protection -
Base Product Number DCCM100
Dielectric Material Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Number of Positions 100
Current Rating (Amps) 3A
Operating Temperature -55°C ~ 135°C
Shell Material, Finish Aluminum Alloy, Yellow Chromate Plated Cadmium
Contact Finish Thickness 50.0µin (1.27µm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Shell Size, Connector Layout 0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
DCCM100SSB Datasheet:
pdf.png
DCCM100SSB FAQ
1. How to purchase DCCM100SSB from Chipqry?
2. Do I need to register on Chipqry official website and send an inquiry for DCCM100SSB?
4. Are the price and inventory display of DCCM100SSB accurate?
5. What payment methods does Chipqry accept?
Warm Reminder: Orders with certain payment methods may require handling fees.
6. What shipping method is used for the order?
7. What are the delivery guarantee and return conditions for DCCM100SSB?
8. How to obtain technical support information for DCCM100SSB, such as pin diagrams and data sheets?
9. What should I do if I do not receive technical support from DCCM100SSB in time?
DCCM100SSB Related Parts
DB-H25S
DB-H25S
Cinch Connectivity Solutions
RFQ
- - rohs.png CONN D-SUB RCPT 25POS PNL MNT -/-
DBUH-25P
DBUH-25P
RFQ
- - rohs.png CONN D-SUB PLUG 25POS CRIMP 1502/Bulk
DC-H37P
DC-H37P
- - rohs.png CONN D-SUB PLUG 37POS PNL MNT -/-
DBKL-25SAT-F
DBKL-25SAT-F
- - rohs.png CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SLDR -/-
DB25S
DB25S
- - rohs.png DSUB 25 F SOD G ZINC -/-