DBS700B48
Cosel USA, Inc.
Product No:
DBS700B48
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Description:
DC DC CONVERTER 48V
In Stock : 4
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for DBS700B48.
DBS700B48 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
DBS700B48 Specification
Mfr Cosel USA, Inc.
Type Isolated Module
Series DBS (700W)
Package Box
Features Remote On/Off, OCP, OTP, OVP
Efficiency 91%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 21-DIP Module
Product Status Active
Size / Dimension 4.60" L x 2.40" W x 0.50" H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 48V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Base Product Number DBS700
Voltage - Isolation 3 kV
Operating Temperature -40°C ~ 100°C (With Derating)
Voltage - Input (Max) 400V
Voltage - Input (Min) 200V
Current - Output (Max) 14.5A