CWN-360-16-0021
CW Industries
Product No:
CWN-360-16-0021
Manufacturer:
CW Industries
Description:
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for CWN-360-16-0021.
CWN-360-16-0021 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
CWN-360-16-0021 Specification
Mfr CW Industries
Style Board to Cable/Wire
Series CWN
Package Bulk
Features Keying Slot, Mounting Flange
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Circular
Mounting Type Through Hole
Connector Type Header
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Voltage Rating -
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Color Blue
Insulation Height 0.681" (17.30mm)
Ingress Protection -
Base Product Number CWN-360
Insulation Material Thermoplastic
Number of Positions 16
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Nickel
Contact Length - Post 0.155" (3.94mm)
Current Rating (Amps) 1A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.240" (6.10mm)