CTX250-5-52-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
CTX250-5-52-R
Description:
FIXED IND 250UH 9.2A 40 MOHM TH
In Stock : 5
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for CTX250-5-52-R.
CTX250-5-52-R Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
CTX250-5-52-R Specification
Mfr Eaton - Electronics Division
Type Toroidal
Series CTX
Package Bulk
Ratings -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 250 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Vertical (Open)
Product Status Active
Material - Core Iron Powder
Size / Dimension 2.114" Dia x 0.957" W (53.70mm x 24.30mm)
DC Resistance (DCR) 40mOhm Max
Current Rating (Amps) 9.2 A
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 75°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 8.1A
Inductance Frequency - Test 100 kHz