CT18P-18S200-1
Challenge Electronics
Product No:
CT18P-18S200-1
Manufacturer:
Challenge Electronics
Description:
PIEZO XDCR 1-18V SMT
In Stock : 2000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 250
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for CT18P-18S200-1.
CT18P-18S200-1 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
CT18P-18S200-1 Specification
Mfr Challenge Electronics
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Duration -
Frequency 2kHz
Input Type Peak-Peak Signal
Technology Piezo
Termination Solder Pads
Mounting Type Surface Mount
Port Location Top
Voltage Range 18V
Operating Mode -
Product Status Active
Approval Agency -
Voltage - Rated 12 V
Current - Supply 5mA
Driver Circuitry Transducer, Externally Driven
Size / Dimension 0.709" L x 0.709" W (18.00mm x 18.00mm)
Ingress Protection -
Height - Seated (Max) 0.327" (8.30mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Sound Pressure Level (SPL) 90dB @ 12V, 10cm