CT1102V5.85F100
CIT Relay and Switch
Product No:
CT1102V5.85F100
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 50MA 50V
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for CT1102V5.85F100.
CT1102V5.85F100 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
CT1102V5.85F100 Specification
Mfr CIT Relay and Switch
Series CT1102V
Circuit SPST-NO
Outline 7.50mm x 6.30mm
Package Bulk
Features -
Illumination Non-Illuminated
Actuator Type Plunger for Cap
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Switch Travel 0.25mm
Product Status Active
Mechanical Life -
Operating Force 100gf
Switch Function Off-Mom
Actuator Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Termination Style PC Pin
Ingress Protection -
Base Product Number CT1102V5
Actuator Orientation Side Actuated
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Contact Rating @ Voltage 0.05A @ 50VDC
Illumination Type, Color -
Actuator Length, Right Angle 5.85mm