CT11024.3F160
CIT Relay and Switch
Product No:
CT11024.3F160
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 50MA 50V
In Stock : 8375
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for CT11024.3F160.
CT11024.3F160 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
CT11024.3F160 Specification
Mfr CIT Relay and Switch
Series CT1102
Circuit SPST-NO
Outline 6.00mm x 6.00mm
Package Bulk
Features -
Illumination Non-Illuminated
Actuator Type Standard
Mounting Type Through Hole
Switch Travel 0.25mm
Product Status Active
Mechanical Life -
Operating Force 160gf
Switch Function Off-Mom
Actuator Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Termination Style PC Pin
Ingress Protection -
Base Product Number CT11024
Actuator Orientation Top Actuated
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Contact Rating @ Voltage 0.05A @ 50VDC
Illumination Type, Color -
Actuator Length, Right Angle -
Illumination Voltage (Nominal) -
Actuator Height off PCB, Vertical 4.30mm