CT10-1025-G2
Coto Technology
Product No:
CT10-1025-G2
Manufacturer:
Coto Technology
Description:
SWITCH REED SPST 10-25AT 500MA 1
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for CT10-1025-G2.
CT10-1025-G2 Latest news:#Specification#FAQ#Related Parts#Related Blog
Product Information
CT10-1025-G2 Specification
Mfr Coto Technology
Type Molded Body Reed
Series CT10
Circuit SPST-NO
Package Tape & Reel (TR)
Size - Body 0.458" L x 0.095" W x 0.115" H (11.63mm x 2.41mm x 2.92mm)
Mounting Type Surface Mount
Operate Range 10 ~ 25AT
Power - Rated 10W
Release Range -
Product Status Active
Current - Carry 500mA (DC)
Length - Overall 0.770" (19.56mm)
Termination Style Gull Wing
Height Above Board 0.115" (2.92mm)
Current - Switching 500mA (AC/DC)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Switching AC 140 V
Voltage - Switching DC 200 V