CS1207MF160
CIT Relay and Switch
Product No:
CS1207MF160
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 50MA 50V
In Stock : 5999
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for CS1207MF160.
CS1207MF160 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
CS1207MF160 Specification
Mfr CIT Relay and Switch
Series CS1207
Circuit SPST-NO
Outline 6.00mm x 3.50mm
Package Tape & Reel (TR)
Features -
Illumination Non-Illuminated
Actuator Type Rectangular Button
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Switch Travel 0.30mm
Product Status Active
Mechanical Life -
Operating Force 160gf
Switch Function Off-Mom
Actuator Material Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Termination Style J Lead
Ingress Protection -
Base Product Number CS1207M
Actuator Orientation Side Actuated
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Contact Rating @ Voltage 0.05A @ 50VDC
Illumination Type, Color -
Actuator Length, Right Angle 1.60mm