CS11034.3F260R
CIT Relay and Switch
Product No:
CS11034.3F260R
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 50MA 48V
In Stock : 800
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for CS11034.3F260R.
CS11034.3F260R Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
CS11034.3F260R Specification
Mfr CIT Relay and Switch
Series CS1103
Circuit SPST-NO
Outline 12.00mm x 12.00mm
Package Tape & Reel (TR)
Features -
Illumination Non-Illuminated
Actuator Type Standard
Mounting Type Surface Mount
Switch Travel 0.30mm
Product Status Active
Mechanical Life -
Operating Force 260gf
Switch Function Off-Mom
Actuator Material Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Termination Style Gull Wing
Ingress Protection -
Base Product Number CS11034
Actuator Orientation Top Actuated
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Contact Rating @ Voltage 0.05A @ 48VDC
Illumination Type, Color -
Actuator Length, Right Angle -
Illumination Voltage (Nominal) -
Actuator Height off PCB, Vertical 4.30mm