Home / Tactile Switches / CS1102V11.35F260
minImg
CS1102V11.35F260
CIT Relay and Switch
Product No:
CS1102V11.35F260
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Description:
RIGHT ANGLE MINIATURE SURFACE MO
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for CS1102V11.35F260.
CS1102V11.35F260 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
CS1102V11.35F260 Specification
Mfr CIT Relay and Switch
Series CS1102V
Circuit SPST-NO
Outline 7.10mm x 6.30mm
Package Tape & Reel (TR)
Features -
Illumination Non-Illuminated
Actuator Type Standard
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Switch Travel -
Product Status Obsolete
Mechanical Life -
Operating Force 260gf
Switch Function Off-Mom
Actuator Material Polyamide (PA46), Nylon 4/6
Termination Style PC Pin
Ingress Protection -
Base Product Number CS1102V
Actuator Orientation Side Actuated
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Contact Rating @ Voltage 0.05A @ 50VDC
Illumination Type, Color -
Actuator Length, Right Angle 11.35mm