Home / DC DC Converters / CQB100W-110S28N-CMFC
minImg
CQB100W-110S28N-CMFC
Cincon Electronics Co. LTD
Product No:
CQB100W-110S28N-CMFC
Description:
DC/DC CONVERTER 28V 101W
In Stock : 50
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for CQB100W-110S28N-CMFC.
CQB100W-110S28N-CMFC Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
CQB100W-110S28N-CMFC Specification
Mfr Cincon Electronics Co. LTD
Type Open Frame
Series CQB100W-110S (100W)
Package Box
Efficiency 88%
Applications ITE (Commercial), Railway
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 101W
Product Status Active
Approval Agency CE
Standard Number 50155; 60950-1; 62368-1
Size / Dimension 4.60" L x 2.40" W x 1.26" H (116.8mm x 61.0mm x 32.0mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 28V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Base Product Number CQB100
Voltage - Isolation 3 kV
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Voltage - Input (Max) 160V
Voltage - Input (Min) 43V
Current - Output (Max) 3.6A