Home / Fixed Inductors / CPEX2626L-350MC
minImg
CPEX2626L-350MC
CODACA
Product No:
CPEX2626L-350MC
Manufacturer:
CODACA
Description:
THT HIGH CURRENT POWER INDUCTORS
In Stock : 116
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for CPEX2626L-350MC.
CPEX2626L-350MC Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
CPEX2626L-350MC Specification
Mfr CODACA
Type Wirewound
Series CPEX2626L
Package Tray
Ratings AEC-Q200
Features Flat Wire, High Current, Soft Saturation
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 35 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core Metal Composite
Size / Dimension 1.043" L x 1.024" W (26.50mm x 26.00mm)
DC Resistance (DCR) 4.66mOhm Max
Current Rating (Amps) 25 A
Height - Seated (Max) 0.984" (25.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 30A
Inductance Frequency - Test 100 kHz