CPE24-M2H-5/3BS-QS-10
Festo Corporation
Product No:
CPE24-M2H-5/3BS-QS-10
Manufacturer:
Festo Corporation
Description:
SOLENOID VALVE
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for CPE24-M2H-5/3BS-QS-10.
CPE24-M2H-5/3BS-QS-10 Latest news:#Specification#FAQ#Related Parts#Related Blog
Product Information
CPE24-M2H-5/3BS-QS-10 Specification
Mfr Festo Corporation
Type Solenoid Valve
Series CPE
Weight -
Package Bulk
Features Supply Voltage 110VAC
Function 5/3
Fluid Type Air
Actuator Type -
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Approval Agency cULus
Mechanical Life -
Orifice Diameter -
Connection Method Threaded
Ingress Protection IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Operating Pressure -1 ~ 145 PSI (-0.1 ~ 10 bar)
Operating Temperature -5°C ~ 50°C