CPE24-M1H-5L-3/8
Festo Corporation
Product No:
CPE24-M1H-5L-3/8
Manufacturer:
Festo Corporation
Description:
SOLENOID VALVE
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for CPE24-M1H-5L-3/8.
CPE24-M1H-5L-3/8 Latest news:#Specification#FAQ#Related Parts#Related Blog
Product Information
CPE24-M1H-5L-3/8 Specification
Mfr Festo Corporation
Type Solenoid Valve
Series CPE
Weight -
Package Bulk
Features Supply Voltage 24VDC
Function 5/2
Fluid Type Air
Actuator Type -
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Approval Agency cULus
Mechanical Life -
Orifice Diameter -
Connection Method Threaded G3/8"
Ingress Protection IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Operating Pressure 36 ~ 145 PSI (2.5 ~ 10 bar)
Operating Temperature -5°C ~ 50°C