CMT-8503-87-SMT-TR
CUI Devices
Product No:
CMT-8503-87-SMT-TR
Manufacturer:
CUI Devices
Description:
BUZZER MAGNETIC 3.6V 8.5X8.5 SMD
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for CMT-8503-87-SMT-TR.
CMT-8503-87-SMT-TR Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
CMT-8503-87-SMT-TR Specification
Mfr CUI Devices
Series CMT
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Duration -
Frequency 2.73kHz
Input Type Zero-Peak Signal
Technology Magnetic
Termination Solder Pads
Mounting Type Surface Mount
Port Location Side
Voltage Range 2.5 ~ 4.5V
Operating Mode -
Product Status Active
Approval Agency -
Voltage - Rated 3.6 V
Current - Supply 90mA
Driver Circuitry Transducer, Externally Driven
Size / Dimension 0.335" L x 0.335" W (8.50mm x 8.50mm)
Ingress Protection -
Base Product Number CMT-8503
Height - Seated (Max) 0.138" (3.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Sound Pressure Level (SPL) 87dB @ 3.6V, 10cm