CMR06F102JODR
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
CMR06F102JODR
Description:
CAP MICA 1000PF 500V RADIAL
In Stock : 36
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for CMR06F102JODR.
CMR06F102JODR Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
CMR06F102JODR Specification
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Series CMR
Package Bulk
Features General Purpose
Tolerance ±5%
Capacitance 1000 pF
Lead Spacing 0.350" (8.90mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Voltage - Rated 500 V
Size / Dimension 0.650" L x 0.220" W (16.50mm x 5.60mm)
Dielectric Material Mica
Height - Seated (Max) 0.520" (13.20mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C