CFM80S480
Cincon Electronics Co. LTD
Product No:
CFM80S480
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 80W
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for CFM80S480.
CFM80S480 Latest news:#Specification#FAQ#Related Parts#Related Blog
Product Information
CFM80S480 Specification
Mfr Cincon Electronics Co. LTD
Type Open Frame
Series CFM80S (80W)
Package Box
Features Universal Input
Efficiency 90%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 80W
Product Status Active
Approval Agency CE, cURus, FCC, TUV
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Size / Dimension 4.00" L x 2.00" W x 1.07" H (101.6mm x 50.8mm x 27.1mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 1.67 A
Voltage - Output 1 48V
Voltage - Output 6 -
Voltage - Isolation 4.242 kV
Minimum Load Required -
Operating Temperature -20°C ~ 80°C (With Derating)