CFM500M120
Cincon Electronics Co. LTD
Product No:
CFM500M120
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 250W
In Stock : 8
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for CFM500M120.
CFM500M120 Latest news:#Specification#FAQ#Related Parts#Related Blog
Product Information
CFM500M120 Specification
Mfr Cincon Electronics Co. LTD
Type Open Frame
Series CFM500M (500W)
Package Box
Features Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Efficiency 91.5%
Applications Household Appliances, Medical
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 250W (500W Forced Air)
Product Status Active
Approval Agency ANSI/AAMI, ES, IEC
Standard Number 60335-1; 60601-1
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC
Size / Dimension 5.00" L x 3.00" W x 1.54" H (127.0mm x 76.2mm x 39.1mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 20.83 A
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 6 -
Base Product Number CFM500
Voltage - Isolation 4 kV
Minimum Load Required -
Operating Temperature -30°C ~ 85°C (With Derating)