CFM260S120C
Cincon Electronics Co. LTD
Product No:
CFM260S120C
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 260W
In Stock : 32
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for CFM260S120C.
CFM260S120C Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
CFM260S120C Specification
Mfr Cincon Electronics Co. LTD
Type Enclosed
Series CFM260S (260W)
Package Box
Features PFC, Universal Input
Efficiency 92%
Applications Household Appliances, ITE (Commercial)
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 260W
Product Status Active
Approval Agency -
Standard Number 60335-1; 62368-1
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC
Size / Dimension 4.60" L x 2.52" W x 1.59" H (116.8mm x 64.0mm x 40.5mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 21.67 A
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 6 -
Base Product Number CFM260
Voltage - Isolation 3 kV
Minimum Load Required No
Operating Temperature -30°C ~ 80°C (With Derating)