CFM21M240-S
Cincon Electronics Co. LTD
Product No:
CFM21M240-S
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 22W
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for CFM21M240-S.
CFM21M240-S Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
CFM21M240-S Specification
Mfr Cincon Electronics Co. LTD
Type Open Frame
Series CFM21M (20W)
Package Box
Features Universal Input
Efficiency 86%
Applications ITE (Commercial), Medical
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 22W
Product Status Active
Approval Agency CE, cURus, TUV
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Size / Dimension 3.00" L x 1.60" W x 0.76" H (76.2mm x 40.6mm x 19.2mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 900 mA
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 6 -
Base Product Number CFM21
Voltage - Isolation 4 kV
Minimum Load Required -
Operating Temperature -25°C ~ 70°C (With Derating)