CFM202S560C
Cincon Electronics Co. LTD
Product No:
CFM202S560C
Description:
AC/DC CONVERTER 56V 180W
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for CFM202S560C.
CFM202S560C Latest news:#Specification#FAQ#Related Parts#Related Blog
Product Information
CFM202S560C Specification
Mfr Cincon Electronics Co. LTD
Type Enclosed
Series CFM202S (200W)
Package Box
Features PFC, Standby Output, Universal Input
Efficiency 94%
Applications Household Appliances, ITE (Commercial)
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 180W (200W Forced Air)
Product Status Active
Approval Agency CE, cURus, DEMKO, FCC
Standard Number 60335-1; 62368-1
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Size / Dimension 4.60" L x 2.52" W x 1.36" H (116.8mm x 64.0mm x 34.5mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 3.58 A
Voltage - Output 1 56V
Voltage - Output 6 -
Voltage - Isolation 4 kV
Minimum Load Required -
Operating Temperature -40°C ~ 80°C (With Derating)