CFM202S120B
Cincon Electronics Co. LTD
Product No:
CFM202S120B
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 150W
In Stock : 60
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for CFM202S120B.
CFM202S120B Latest news:#Specification#FAQ#Related Parts#Related Blog
Product Information
CFM202S120B Specification
Mfr Cincon Electronics Co. LTD
Type Open Frame
Series CFM202S (200W)
Package Box
Features Baseplate, PFC, Standby Output, Universal Input
Efficiency 92%
Applications Household Appliances, ITE (Commercial)
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 150W (200W Forced Air)
Product Status Active
Approval Agency CE, cURus, DEMKO, FCC
Standard Number 60335-1; 62368-1
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Size / Dimension 4.00" L x 2.00" W x 1.31" H (101.6mm x 50.8mm x 33.3mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 16.66 A
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 6 -
Voltage - Isolation 4 kV
Minimum Load Required -
Operating Temperature -40°C ~ 80°C (With Derating)