CFM201S360
Cincon Electronics Co. LTD
Product No:
CFM201S360
Description:
AC/DC CONVERTER 36V 200W
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for CFM201S360.
CFM201S360 Latest news:#Specification#FAQ#Related Parts#Related Blog
Product Information
CFM201S360 Specification
Mfr Cincon Electronics Co. LTD
Type Open Frame
Series CFM201S (200W)
Package Box
Features Adjustable Output, PFC, Remote Sense, Universal Input
Efficiency 91%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 200W
Product Status Obsolete
Approval Agency CE, cURus, FCC, TUV
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Size / Dimension 5.00" L x 3.00" W x 1.44" H (127.0mm x 76.2mm x 36.6mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 5.56 A
Voltage - Output 1 36V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Output 6 -
Voltage - Isolation 3 kV
Minimum Load Required -
Operating Temperature -20°C ~ 80°C (With Derating)