CFM130M120-C
Cincon Electronics Co. LTD
Product No:
CFM130M120-C
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 100W
In Stock : 43
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for CFM130M120-C.
CFM130M120-C Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
CFM130M120-C Specification
Mfr Cincon Electronics Co. LTD
Type Enclosed
Series CFM130M (130W)
Package Box
Features PFC, Universal Input
Efficiency 93%
Applications Household Appliances, Medical
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 100W (130W Forced Air)
Product Status Active
Approval Agency CE, cURus, FCC, TUV
Voltage - Input 80 ~ 264 VAC
Size / Dimension 3.60" L x 2.52" W x 1.36" H (91.4mm x 64.0mm x 34.5mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 8.34 A
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Output 6 -
Base Product Number CFM130
Voltage - Isolation 4 kV
Minimum Load Required -
Operating Temperature -30°C ~ 70°C (With Derating)