CEE016400140101
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
CEE016400140101
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN PCI EXP FMALE 164POS 0.039
In Stock : 242
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for CEE016400140101.
CEE016400140101 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
CEE016400140101 Specification
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Color Black
Pitch 0.039" (1.00mm)
Gender Female
Series Cool Edge 1.00mm PCIe
Package Tray
Features Board Guide, Solder Retention
Read Out Dual
Card Type PCI Express™
Termination Solder
Contact Type Cantilever
Mounting Type Surface Mount
Card Thickness 0.062" (1.57mm)
Contact Finish Gold
Flange Feature -
Number of Rows 2
Product Status Active
Contact Material Copper Alloy
Base Product Number CEE0164
Number of Positions 164
Material - Insulation Thermoplastic
Operating Temperature -55°C ~ 105°C