CDV30FH102JO3F
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
CDV30FH102JO3F
Description:
CAP MICA 1000PF 5% 1500V RADIAL
In Stock : 104
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for CDV30FH102JO3F.
CDV30FH102JO3F Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
CDV30FH102JO3F Specification
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Series CDV30
Package Bulk
Features General Purpose
Tolerance ±5%
Capacitance 1000 pF
Lead Spacing 0.438" (11.10mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Voltage - Rated 1.5 kV
Size / Dimension 0.770" L x 0.260" W (19.60mm x 6.60mm)
Dielectric Material Mica
Height - Seated (Max) 0.858" (21.80mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C