CDSC52B2WF
ChromeLED
Product No:
CDSC52B2WF
Manufacturer:
ChromeLED
Description:
DISPLAY 7SEG 0.52" SGL BLUE 10DI
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for CDSC52B2WF.
CDSC52B2WF Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
CDSC52B2WF Specification
Mfr ChromeLED
Color Blue
Series -
Package Tray
Common Pin Common Cathode
Display Type 7-Segment
Current - Test 20mA
Package / Case 10-DIP
Product Status Active
Digit/Alpha Size 0.52" (13.20mm)
Size / Dimension 0.689" H x 0.490" W x 0.331" D (17.50mm x 12.40mm x 8.40mm)
Wavelength - Peak -
Base Product Number CDSC52
Millicandela Rating 60mcd
Number of Characters 1
Power Dissipation (Max) 120mW
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 3.2V