CD79F12005A
Cantherm
Product No:
CD79F12005A
Manufacturer:
Cantherm
Description:
CD79F THERMAL PROTECTION SWITCH
In Stock : 307
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for CD79F12005A.
CD79F12005A Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
CD79F12005A Specification
Mfr Cantherm
Series CD79F
Circuit SPST-NC
Package Bulk
Tolerance ±9°F (±5°C)
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Module
Product Status Active
Switching Cycles 10K
Reset Temperature -
Termination Style -
Current Rating - AC 5A (120V), 8A (277V), 22A (120V)
Current Rating - DC 20A (16V)
Switching Temperature 248°F (120°C)