CBM100S240
Cincon Electronics Co. LTD
Product No:
CBM100S240
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 101W
In Stock : 2
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for CBM100S240.
CBM100S240 Latest news:#Specification#FAQ#Related Parts#Related Blog
Product Information
CBM100S240 Specification
Mfr Cincon Electronics Co. LTD
Type Enclosed
Series CBM100S (100W)
Package Box
Features Baseplate, PFC, Universal Input
Efficiency 91%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 101 W
Package / Case Module
Product Status Obsolete
Approval Agency CE, cURus, FCC, TUV
Line Regulation ±0.5%
Load Regulation ±1%
Standard Number 60950-1
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Size / Dimension 4.60" L x 2.40" W x 0.67" H (116.8mm x 61.0mm x 17.0mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Base Product Number CBM100
Operating Temperature -20°C ~ 85°C (With Derating)
Current - Output (Max) 4.2A