Home / TVS Diodes / CAK3-380C PBFREE
minImg
CAK3-380C PBFREE
Central Semiconductor Corp
Product No:
CAK3-380C PBFREE
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
380V THROUGH-HOLE TRANSIENT VOLT
In Stock : 25
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for CAK3-380C PBFREE.
CAK3-380C PBFREE Latest news:#Specification#FAQ#Related Parts#Related Blog
Product Information
CAK3-380C PBFREE Specification
Mfr Central Semiconductor Corp
Type Zener
Series -
Package Box
Applications General Purpose
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Product Status Active
Power - Peak Pulse -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TJ)
Power Line Protection No
Bidirectional Channels 1
Capacitance @ Frequency -
Supplier Device Package Axial
Voltage - Breakdown (Min) 401V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 520V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 380V (Max)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 3000A (3kA) (8/20µs)