BZM27/B0620/63B
Bulgin
Product No:
BZM27/B0620/63B
Manufacturer:
Bulgin
Description:
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for BZM27/B0620/63B.
BZM27/B0620/63B Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
BZM27/B0620/63B Specification
Mfr Bulgin
Series Polysnap® BZM
Package Bulk
Features -
Filter Type Filtered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
Termination Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Connector Type Receptacle, Male Blades - Module
Product Status Active
Approval Agency CSA, ENEC, UL, VDE
Connector Style IEC 320-C14
Panel Thickness 0.059" (1.50mm)
Switch Features Switch On-Off, Illuminated
Accomodates a Fuse No
Ingress Protection -
Base Product Number BZM27/B
Fuse Holder, Drawer -
Number of Positions 3
Current Rating - Filter 6A
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 54.90mm x 21.30mm
Material Flammability Rating UL94 V-0
Current Rating - Appliance Inlet 10A
Current Rating - Circuit Breaker -
Voltage Rating - Appliance Inlet 250VAC