BSPM3208WYG
Eaton - Bussmann Electrical Division
Product No:
BSPM3208WYG
Description:
VARISTOR 208V 40KA MOD PLUG-IN
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for BSPM3208WYG.
BSPM3208WYG Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
BSPM3208WYG Specification
Mfr Eaton - Bussmann Electrical Division
Form Base + Module
Type Type 2
Series BSPM
Package Bulk
Features Thermally Protected
Mounting Type DIN Rail
Product Status Obsolete
Approval Agency ATEX, UL
Number of Poles 3
Operating Temperature -
Voltage - Protection Rating (VPR) 1.8 kV
Current - Discharge (Max) (8/20µS) 40 kA
Current - Discharge (Nom) (8/20µS) 20 kA
Current - Short Circuit Rating (SCRR) 200 kA
Voltage - Continuous Operating (Max) (MCOV) 550VAC