BSPG1255NPER
Eaton - Bussmann Electrical Division
Product No:
BSPG1255NPER
Description:
240V SNGLE PLE GDT DIN RAIL SPD
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for BSPG1255NPER.
BSPG1255NPER Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
BSPG1255NPER Specification
Mfr Eaton - Bussmann Electrical Division
Form Base + Module
Type Type 2
Series BSPG
Package Bulk
Features Remote Signaling Contacts, Thermally Protected
Mounting Type DIN Rail
Product Status Obsolete
Approval Agency CE, CSA, KEMA
Number of Poles 1
Operating Temperature -40°C ~ 80°C
Current - Discharge (Max) (8/20µS) 40 kA
Current - Discharge (Nom) (8/20µS) 20 kA
Voltage - Protection Level (VP) (2416) 1.5 kV
Voltage - Continuous Operating (Max) (MCOV) 255VAC