BL-HJXGXBX32N
American Bright Optoelectronics Corporation
Product No:
BL-HJXGXBX32N
Description:
3528 PLCC6 RGB
In Stock : 69677
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for BL-HJXGXBX32N.
BL-HJXGXBX32N Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
BL-HJXGXBX32N Specification
Mfr American Bright Optoelectronics Corporation
Color Red, Green, Blue (RGB)
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Features -
Lens Size -
Lens Color Colorless
Lens Style Round with Flat Top
Height (Max) 1.40mm
Configuration Independent
Mounting Type Surface Mount
Viewing Angle 120°
Current - Test 20mA Red, 20mA Green, 20mA Blue
Package / Case 6-PLCC
Product Status Active
Size / Dimension 3.20mm L x 2.80mm W
Lens Transparency Clear
Wavelength - Peak 630nm Red, 525nm Green, 470nm Blue
Base Product Number BL-HJXGXBX32
Millicandela Rating 800mcd Red, 1900mcd Green, 400mcd Blue
Wavelength - Dominant 625nm Red, 525nm Green, 468nm Blue
Supplier Device Package -
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2V Red, 3V Green, 3.1V Blue