Home / Fuses / BK/S500-80-R
minImg
BK/S500-80-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
BK/S500-80-R
Description:
FUSE GLASS 80MA 250VAC 5X20MM
In Stock : 50
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for BK/S500-80-R.
BK/S500-80-R Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
BK/S500-80-R Specification
Mfr Eaton - Electronics Division
Color -
Series S500
Package Bulk
Fuse Type Cartridge, Glass
Melting I²t 0.0012
Mounting Type Requires Holder
Response Time Fast Blow
Package / Case 5mm x 20mm
Product Status Active
Approval Agency -
Size / Dimension 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance 5 Ohms
Voltage Rating - AC 250 V
Current Rating (Amps) 80 mA
Operating Temperature -
Breaking Capacity @ Rated Voltage 35A